- Pobierz link
- X
- Inne aplikacje
- Pobierz link
- X
- Inne aplikacje
Pierwsze sale gimnastyczne powstały już w latach dwudziestych w USA, gdzie Pilates przeniósł się po wojnie. Przez lata opracowano 500 różnego rodzaju ćwiczeń, a zważając, że układane one były dla każdej grupy wiekowej i także wymyślone pod kątem osób niepełnosprawnych, pilates jest metodą bardzo bezpieczną dla wszystkich ćwiczących. Głównym założeniem twórcy było usprawnienie każdej osoby i poprawienie jej komfortu życia, poprawienie stabilności kręgosłupa i ruchowości stawów. Co ważne wysiłek, jaki wkłada się w wykonywanie tych ćwiczeń ma na celu również poprawę stanu psychicznego. Podczas ćwiczeń wytwarzają się pozytywne emocje, które przekładają się na lepsze samopoczucie i samoocenę, która z kolei ma wpływ na podejście do życia i codziennych obowiązków.
Nie trzeba chyba wspominać, że wysiłek fizyczny, jaki generują te ćwiczenia ma wpływ na sylwetkę i pozwala zrzucić zbędne kilogramy. Do tego pilates uczy prawidłowego oddychania i rozluźniania napiętych partii mięśni całego ciała. Z upływem lat od wprowadzenia tej metody pojawiły się różnego rodzaju sprzęty do ćwiczeń wspomagające tę metodę, ale twórca zalecał ćwiczenie bez użycia jakichkolwiek wspomagaczy. Największy bum ta metoda przeżywała chyba w latach osiemdziesiątych w USA, gdzie w każdym klubie fitness prowadzono zajęcia pilates, potem wyparła je moda na jogę i taniec, a zwłaszcza balet.
Laikom pilates najkrócej można opisać, jako ćwiczenia gimnastyczne, a nie aerobic, do którego potrzebna jest siła i wytrzymałość. Stworzono dwanaście złotych reguł dla ćwiczących metodą Josepha Pilatesa, a mianowicie:
- zawsze trzeba ćwiczenia zaczynać od rozgrzewki,
- nie wolno ćwiczeń wykonywać w pośpiechu,
- należy wsłuchać się we własny oddech i ćwiczyć według jego rytmu,
- należy cały wysiłek wkładać w wydech,
- należy kontrolować swoją postawę,
- w ćwiczeniach liczy się jakość, a nie ilość,
- należy w czasie ćwiczeń być bardzo skoncentrowanym,
- ważna jest regularność,
- wytrwałość prowadzi do efektów,
- mięśnie brzucha należy rozwijać powoli,
- ruch ramion zaczynaj od mięśni najszerszych grzbietu i czworobocznych, a nie od samych ramion,
- w pilatesie najważniejszą rolę odgrywa umysł, który ma kontrolować mięśnie i ich pracę.
- Pobierz link
- X
- Inne aplikacje
Komentarze
Prześlij komentarz